Asi není třeba říkat, že děti všech věkových kategorií i mnoho dospělých miluje videohry. Představuje to pro ně možnost, jak se odreagovat od starostí všedního světa zábavnou formou. Navíc stimulují soutěživost, zvláště v dnešní době, kdy je možné hrát prakticky s kýmkoliv z celého světa díky internetu.
Ovšem zdaleka ne všechny videohry jsou stejné. Existuje mnoho různých žánrů, a dokonce i v jejich rámci existuje spousta variací. A rozhodně zdaleka ne všechny jsou vhodné pro mladší věkové kategorie. Jak ale můžeme jako rodič poznat, která z nich je pro našeho potomka vhodná? Není to samozřejmě tak jednoduché. Jistě, je zde možnost zavrhnout tento typ her jako celek, ale to by byla škoda. Je totiž pravdou, že se díky nim děti často učí například strategii, rychlým reakcím, o angličtině ani nemluvě. Byla by škoda je o tuto možnost připravit. Co tedy dělat?
V první řadě je možné řídit se tím, co je napsáno na obalu. Každá videohra totiž musí mít zřetelně uvedeno, pro jakou věkovou kategorii je určena. Díky tomu můžeme získat alespoň určitou představu, co můžeme našemu dítěti koupit. Podceňovat bychom však neměli ani to, co si náš syn či dcera sami přejí. Pokud již mají nějakou hru, kterou by chtěli, máte situaci podstatně jednodušší. Stačí se na ni podívat zblízka, abyste viděli, o čem je. A to je v dnešní internetové době snadnější než jindy.
Například na YouTube můžete prakticky pro každý titul najít recenze či dokonce kompletní playthrough, na který se můžete podívat. To vám výběr podstatně zjednodušší. Co když ale naše dítě konkrétní titul vybraný nemá? Pak si zjistěte, který žánr patří k jeho nejoblíbenějším. Možná si s ním můžete zkusit i zahrát. Vašeho potomka to určitě potěší a vy získáte cenné informace. To vám následně může pomoci s výběrem. Jen pamatujte, že je dobré předem se zbavit předsudků. Mnohé hry totiž nejsou až tak děsivé, jak se může na první pohled zdát.