Nejnadšenější jsou samozřejmě děti. Skáčou a dovádějí a jejich vynalézavost nezná mezí. Takže pokud jsou přítomny, a ještě si pozvou kamarády, tak to si moc klidu majitel bazénu neužije. Ale co dělat. Děti jsou děti a k nim patří trocha křiku a bujarosti. Ony to berou jinak. Neuvědomují si drobnosti, které musí majitel bazénu dělat, aby se mohly ty naše ratolesti vyřádit.
Nenapadá je, že tak čistou vodu musí někdo zařídit. Bez péče o ni by to za chvíli byla nazelenalá břečka, do které by už ani to pověstné prasátko lezlo jen velmi nerado. A čistá voda je základ. Musí být nádherně průzračná a musí být vidět až na dno. Nu, a to se musí umět zařídit.
Krom všelijakých prostředků, které nám pomáhají udržovat vodu čistou a bez bakterií je zde hodně důležité filtrovací zařízení. To samo o sobě zařídí, aby voda z bazénu protékala přes písek, nebo něco jiného v něm a tím se zbavovala drobounkých nečistot a také těch hrubších. Na ty úplně nejmenší, které pouhým okem nevidíme zde máme většinou chlor, ale hrubou práci musí zařídit filtrace.
Těch je více druhů, ale mezi ty nejrozšířenější patří filtrace kartušové a pískové. Ty kartušové pomineme, na ty zde není místo. My se podíváme na ty, které jsou plněné pískem. A to ne pískem, který jste šlohli někde u stavby. Já vím, to vy ne, to soused.
Takže i tohoto písku je více druhů a důležitý je především svým složením. Pokud si nejste jistí, co přesně vybrat, pak doporučuji radu od odborníka. Nejlépe od toho, od kterého budete písek do filtrace kupovat. On sám nejlépe zná složení a také vám poradí ve všem kolem toho. Například dávkování nebo údržbu. Písek se totiž nevyhazuje hned po pár litrech, ale dá se propláchnout a pak použít znova. Kvalitní by měl v klidu přečkat dvě sezony. Ale záleží to na tom, jak často je filtrace zapnutá a kolik stovek litrů přes ni prošlo.