Součástka může vyrobena sebelépe, a přece se časem pokazí. Třeba jen únavou materiálu. Nic netrvá věčně. A tak se stane, že i ten naprosto dokonalý počítač jednoho dne přestane poslouchat pokyny a začne trucovat. Kdysi to dal najevo modrou obrazovkou, které se pak začalo říkat obrazovka smrti.
Tato modrá vymoženost už neexistuje. Počítač nebude reagovat. A co udělá jeho majitel? No, co by udělal. Auto si opravuje také sám. Takže si přinese šroubovák, kladivo, kleště, hoblík a soustruh. Co kdyby, že ano. A začne počítač opravovat. Když po nějakém čase zjistí, že to nedokáže, odnese v tašce počítač do opravny, kde ještě z pytlíku od mouky vysype součástky, které mu zbyly. Ortel technika je jasný.
Náš fiktivní člověk nasekal chybu vedle chyby a tím si opravu hezky prodražil, pokud vůbec bude možná. Pokud se pokoušel dostat i do pevného disku, může si být jist, že jej záchrana dat přijde na velmi velké peníze. A nemusí se podařit.
Pokud se ptáte, co tedy činit, když dojde k něčemu podobnému, tak čtěte dále. A pokud se budete řídit radami uvedenými níže, bude oprava u profesionálů nejen levnější, ale také rychlejší.
Nuže, pokud vám počítač klekne uprostřed práce, poznamenejte si na papírek, co jste dělali za činnost. Technikům to umožní rychlejší nalezení problému. Vy pak vytáhněte kabel ze zásuvky. Máte-li doma jiný, zkuste jej, možná je ten druhý poškozený. Pokud ano, ihned jej vyhoďte a používejte ten funkční.
Nepokoušejte se ani přístroj otevírat, skutečně tam není nic, co byste mohli opravit. Jen jej nějak zabalte do něčeho měkkého, aby se při přepravě nepoškodil ještě více, a navštivte opravnu. Technik se pokusí odhadnout cenu a tu vám sdělí. Vy jemu zase sdělíte číslo svého telefonu, protože se cena opravy změní. Technik ji jen odhaduje, teprve až závadu zjistí, řekne vám bližší cenu. Nu a vy pak již jen čekáte.